Pin It
Favorite

French Quarter Festival 2014 schedule: Saturday, April 12 

Saturday, April 12

Capital One Bank Stage
Jackson Square

11:15 a.m. - 12:30 p.m. Tim Laughlin

12:45 p.m. - 2 p.m. John Autin and Ex-Treme

2:15 p.m. - 3:30 p.m. The Ronnie Kole Show featuring John Perkins

3:45 p.m. - 5 p.m. Charmaine Neville

5:15 p.m. - 6:45 p.m. Irvin Mayfield and the Jazz Playhouse Revue

 

Absolut Louis - Louis Stage
Riverfront Pavilion at St. Louis Street

11 a.m. - 12:15 p.m. Christian Serpas & Ghost Town

12:30 p.m. - 1:45 p.m. Ovi-G and the Froggies

2 p.m. - 3 p.m. BRW

3:15 p.m. - 4:15 p.m. Lena Prima and Band

4:30 p.m. - 5:30 p.m. Zion Trinity Band

5:45 p.m. - 7 p.m. Erica Falls

7:15 p.m. - 8:45 p.m. OTRA!

 

Abita Beer Stage
Riverfront, Berger Great Lawn

11 a.m. - 12:30 p.m. The Irene Sage Band

12:45 p.m. - 2 p.m. Brother Tyrone & The Mindbenders

2:15 p.m. - 3:45 p.m. The Dixie Cups

4 p.m. - 5:30 p.m. Renard Poche Band

5:45 p.m. - 7:15 p.m. Tommy Malone

7:30 p.m. - 8:45 p.m. Walter 'Wolfman' Washington and the Roadmasters

 

GE Capital/New Orleans Tech Big River Stage
Aquarium Plaza, Riverfront at Canal Street

11 a.m. - 12:15 p.m. Dave Ferrato & Tchoupazine

12:30 p.m. - 1:45 p.m. Lynn Drury

2 p.m. - 3:30 p.m. Russell Batiste & Friends with The Wild Tchoupitoulas featuring Jason Neville

3:45 p.m. - 5:15 p.m. Egg Yolk Jubilee

5:30 p.m. - 7 p.m. Glen David Andrews

7:15 p.m. - 8:45 p.m. Big Chief Bo Dollis Jr. & the Wild Magnolias

 

Chevron Cajun/ Zydeco Showcase
Bienville Place at N. Peters Street

12:30 p.m. - 1:45 p.m. Babineaux Sisters Band

1:45 p.m. - 2 p.m. Dance Lesson

2 p.m. - 3:15 p.m. Lost Bayou Ramblers

3:15 p.m. - 3:45 p.m. Dance Lesson

3:45 p.m. - 5:15 p.m. Rusty Metoyer and The Zydeco Krush

5:30 p.m. - 7 p.m. Sean Ardoin-n-Zydekool

7:30 p.m. - 9 p.m. Roddie Romero & the Hub City Allstars

 

WWL-TV Esplanade in the Shade Stage
400 Esplanade Ave.

11 a.m. - 12:15 p.m. The Bottoms Up Blues Gang

12:30 p.m. - 1:45 p.m. Chegadao

2 p.m. - 3:30 p.m. Chris Mule & The Perpetrators

3:45 p.m. - 5:15 p.m. Ernie Vincent and the Top Notes

5:30 p.m. - 7 p.m. Johnny Sketch and the Dirty Notes

 

Popeyes Brass Band Jam Stage with OffBeat Magazine
400 Barracks St.

11:15 a.m. - 12:30 p.m. Red Hot Brass Band

12:45 p.m. - 2 p.m. Onward Brass Band

2:15 p.m. - 3:45 p.m. Magnetic Ear

4 p.m. - 5:30 p.m. Corey Henry's Treme Funktet

5:45 p.m. - 7 p.m. The Original Pinettes Brass Band

 

French Market Traditional Jazz Stage
French Market Place at Gov. Nicholls Street

10:30 a.m. - 11 a.m. NOLA Jitterbugs dance lesson

11 a.m. - 12:15 p.m. New Orleans Cottonmouth Kings

12:15 p.m. - 12:45 p.m. NOLA Jitterbugs dance lesson

12:45 p.m. - 2 p.m. Steve Pistorius & the Southern Syncopators

2 p.m. - 2:30 p.m. NOLA Jitterbugs dance lesson

2:30 p.m. - 3:45 p.m. The Smoking Time Jazz Club

3:45 p.m. - 4:15 p.m. NOLA Jitterbugs dance lesson

4:15 p.m. - 5:30 p.m. Duke Heitger's Steamboat Stompers

 

International Stage at Dutch Alley
French Market at St. Philip Street

Noon - 1:15 p.m. Canal Creepers (Sweden)

1:30 p.m. - 3 p.m. New Orleans Red Beans (Japan)

3:15 p.m. - 4:30 p.m. Kobe Next Winners Quartet with Matsuko Kawamoto (Japan)

4:45 p.m. - 6:15 p.m. Happy Pals (Canada)

6:30 p.m. - 8 p.m. Doc Houlind Revival All Stars (Denmark)

 

House of Blues Voodoo Garden
225 Decatur St.

11 a.m. - noon International House of Blues Foundation (IHOBF)

12:30 p.m. - 2:30 p.m. Big Al and the Heavyweights

3 p.m. - 5 p.m. Emily Kopp

5:30 p.m. - 7:30 p.m. The Scorseses

8 p.m. - 10:30 p.m. Jonathon Boogie Long

Joe W. and Dorothy Dorsett Brown Foundation

 

Classical Music Stage
Old Ursuline Convent, 1100 Chartres St.

11 a.m. - 12:15 p.m. Symphony Chorus of New Orleans

12:30 p.m. - 1:45 p.m. Albinas

 

Jazz National Historical Park Children's Stage
Riverfront at Aquarium of the Americas

11 a.m. - 11:45 p.m. Kat Walker Jazz Combo

Noon - 12:45 p.m. Songs for Junior Rangers

1 p.m. - 1:45 p.m. Calliope Puppets

2 p.m. - 2:45 p.m. Songs for Junior Rangers

3 p.m. - 3:45 p.m. Dancing Grounds kids workshop

4 p.m. - 5 p.m. Zohar Israel and the Free Spirit Dancers

 

The Louisiana Campaign for Tobacco-Free Living
Preservation Hall, 726 St. Peter St.

Noon - 12:45 p.m. The Daniel "Weenie" Farrow Jazz Quintet

1 p.m. - 1:45 p.m. Seva Venet and his Storyville Stringband

2 p.m. - 2:45 p.m. The Calvin Johnson Quintet

3 p.m. - 4 p.m. Darryl Adams & The Tornado Four

 

Hotel Monteleone Cabaret Stage at the Palm Court Jazz Cafe
1204 Decatur St.

Noon - 12:45 p.m. Mayes2

1 p.m. - 1:45 p.m. Tom McDermott & his Jazz Hellions

2 p.m. - 2:45 p.m. Michaela Harrison

3 p.m. - 4 p.m. Barbara Shorts

 

Harrah's Stage
400 Royal St.

11 a.m. - 12:15 p.m. NOCCA Jazz Ensemble

12:30 p.m. - 1:45 p.m. Jane Harvey Brown Trad Jazz Stars

2 p.m. - 3:30 p.m. Riccardo Crespo and Sol Brasil

3:45 p.m. - 5 p.m. H.O.N.O.R.

5:30 p.m. - 7 p.m. Battle of the Bands featuring: Sweet Substitute Jazz Band, The Original Pin Stripe Jazz Band and Jerry Embree's Jazzman Band

 

BMI Songwriter Stage at the Historic New Orleans Collection
533 Royal St.

Noon - 12:30 p.m. Sean Bruce

12:45 p.m. - 1:15 p.m. Rebecca Roubion

1:30 p.m. - 2 p.m. Travis Meadows

2:15 p.m. - 2:45 p.m. Denton Hatcher

3 p.m. - 3:30 p.m. Jalan Crossland

3:45 p.m. - 4:15 p.m. Amy Trail

4:30 p.m. - 5 p.m. Andrew Duhon

5:15 p.m. - 6 p.m. Colin Lake

 

Rouses Stage
700 Royal St.

Noon - 1:30 p.m. Rickey Pittman

1:45 p.m. - 3:15 p.m. Royal & Dumaine Hawaiians

3:30 p.m. - 5 p.m. Hot Club of New Orleans

 

Irvin Mayfield's Jazz Playhouse at the Royal Sonesta
300 Bourbon St.

Noon - 2 p.m. New Orleans Jazz Institute's Saturday Music School

2:30 p.m. - 4:30 p.m. Salute to Service featuring the Navy Band New Orleans Jazz Ensemble and the Marine Corps

5 p.m. - 7:30 p.m. Shannon Powell Band

8 p.m. - midnight Irvin Mayfield and the Jazz Playhouse Revue

 

Rick's 315 Stage
522 Bourbon St.

11:30 a.m. - 1:30 p.m. Some Like it Hot

1:45 p.m. - 3:45 p.m. Clive Wilson's New Orleans Serenaders

4 p.m. - 5:45 p.m. The New Orleans Jazz Vipers

 

NOLA Defender Stage
600 Bourbon St.

11:15 a.m. - 12:05 p.m. Jimmy LaRocca's Original Dixieland Jazz Band

12:25 p.m. - 1:15 p.m. Garden District Trio

1:30 p.m. - 3:30 p.m. Rick Trolsen's New Orleans Po'Boys

3:45 p.m. - 5:45 p.m. Lars Edegran's New Orleans Jazz Band

 

Where Y'at Stage
700 Bourbon St.

11 a.m. - 1 p.m. Cori Walters and the Universe Jazz Band

1:15 p.m. - 3:15 p.m. The Last Straws

3:30 p.m. - 5:30 p.m. Lisa Lynn

Pin It
Favorite

Speaking of French Quarter Festival 2014, schedule

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Submit an event Jump to date

Latest in News

Spotlight Events

  • LUNA Fete @ Lafayette Square
    601 S. Maestri Place http://www.lafayette-square.org

    • Dec. 7-10
  • St. Claude Second Saturdays @ St. Claude Arts District
    2820 St. Claude Ave.

    • Second Saturday of every month
    • 4 going/interested

© 2016 Gambit
Powered by Foundation