Pin It
Favorite

The 2013 Big Easy Classical Arts Awards 

Nominations in the fields of dance, opera, ballet and classical music

The Big Easy Foundation has announced its nominations for 2013 special awards in the fields of classical music, opera, ballet and ethnic and contemporary dance performed in the New Orleans area during 2012.

The 2013 Lifetime Achievement Award will be presented to musician and conductor Albinas Prizgintas, while Dr. Richard Strub and Ann Cox Strub will receive the 2013 Arts Patron Award. The Arts Education Award will be presented to KIDsmART.

Winners in the other categories will be announced at the 19th annual Tribute to the Classical Arts 2013 luncheon Monday, Jan. 7 from 11 a.m. to 2 p.m. at the Hotel Monteleone in the French Quarter. Tickets are $48 each, or $480 for a table for 10. To purchase tickets or for more information, call (504) 483-3129.

2013 Classical Arts Awards Special Honorees

Lifetime Achievement Award

Albinas Prizgintas

Arts Patron Award

Dr. Richard Strub & Ann Cox Strub

Arts Education Award

KIDsmART



2013 Music/Opera Nominations

Best Classical Music Performance 2012

Joshua Bell Plays Brahms
Louisiana Philharmonic Orchestra (LPO)
Carlos Miguel Prieto, Conductor
Joshua Bell, Violin
First Baptist Church, New Orleans

Shostakovich: Symphony No. 1
LPO — Carlos Miguel Prieto, Conductor
Alexander Korsantia, Piano
Mahalia Jackson Theater

All Saints
LPO — Carlos Miguel Prieto, Conductor
Natalya Kraevsky, Soprano
Nikita Storojev, Bass
First Baptist Church, New Orleans

Mahler: Symphony No. 5
LPO — Carlos Miguel Prieto, Conductor
Stefan Jackiw, Violin
First Baptist Church, Covington

 

Best Performance of New Classical Music 2012

Nocturne for String Quartet
Members of the LPO
Scott Slapin, Composer

An Afternoon of Chamber Music
Trinity Episcopal Church

Inventions on a Marriage for Violin and Violoncello
The Kalichstein-Laredo-Robinson Trio
Richard Danielpour, Composer
Dixon Hall, Tulane University

Catharine Cole's Correspondence
Dan Shore, Composer/Piano
Meredith Rouse, English Horn
Dara Rahming, Soprano

Freedom Ride
Longue Vue House & Gardens

 

Best Opera Production 2012

Salome
New Orleans Opera Association
Katrin Hilbe, Director
Robert Lyall, Conductor
Mahalia Jackson Theater

Pagliacci & Carmina Burana
New Orleans Opera Association
Robert Lyall, Director/Conductor
Mahalia Jackson Theater

The Barber of Seville
New Orleans Opera Association
Matthew Lata, Director
Robert Lyall, Conductor
Mahalia Jackson Theater

 

Best Community Opera Production 2012

A Celebration of Samuel Coleridge-Taylor: Scenes from Thelma
Opera Creole
Givonna Joseph, Director
Trinity Episcopal Church

La Juive
For the Jewish holiday of Selichot
Cantor Joel Colman, Director
Temple Sinai

Cox and Box & Trial by Jury
9th Ward Opera Company & Marigny Opera House
Kathleen Westfall, Director /Trial by Jury
Dana Wilson, Taylor Miller & Jacob Penick, Co-Directors / Cox and Box
UNO Recital Hall

 

Best Chamber Music Performance 2012

Jewels of the Baroque
Lyrica Baroque
Louis J. Roussel Performance Hall

The Romantic Cello
Allen Nisbet, Cello
Yuiko Asano, Piano
Louis J. Roussel Performance Hall

Musaica Goes to the Movies: Great Music from Movies and Film Composers
Musaica Chamber Ensemble
St. Charles Presbyterian Church

 

Best Choral Arts Presentation 2012

Sacred Bridge
Nova Chorale
Temple Sinai

Handel: The Ways of Zion Do Mourn & Vivaldi: Gloria
Symphony Chorus of New Orleans
Holy Name of Jesus Church

 

 

Dance Awards Nominations

Outstanding Classical Ballet Presentation 2012

Passages
River Region Ballet
Susan Ferrara, Choreographer
Destrehan Auditorium

Transcendance of the Heart Southern Voices: Dance Out Loud 5
D'Project with Ballet Hysell
Cheryl O'Sullivan, Choreographer
Contemporary Arts Center

Outdone
Mystical Celebrations
NOCCA Dance Department
Nikoloz Makhateli, Choreographer
Freda Lupin Memorial Hall

Coppelia: Theme Slave Varie
An Evening of Dance Spring Performance
Ballet South
Ellen Hardeman, Choreographer
Louis J. Roussel Performance Hall

 

Outstanding Modern Dance Presentation 2012

Tagged
Distorted Images
Crescent City Choreographers
Kesha McKey & Giselle Nakhid, Choreographers
Freda Lupin Memorial Hall

Women Who Can't Talk
Southern Voices: Dance Out Loud 5
D'Project
Eddy Villalta, Choreographer
Contemporary Arts Center

Altered States
The Death Monologues
D'Project
Lisa Ann Richardson, Choreographer
The AllWays Lounge

Oceans Between (A Duet for 7 People)
An Evening of Dance
Newcomb Dance Company
Jeffrey Gunshol, Chreographer
Dixon Hall, Tulane University

 

Outstanding Contemporary Dance Presentation 2012

Candy Girl
Southern Voices: Dance Out Loud 5
The Movement Studio
Jarrell Hamilton, Choreographer
Contemporary Arts Center

Settling Out
Southern Voices: Dance Out Loud 5
Donley Dance Project
Jessica Donley, Choreographer
Contemporary Arts Center

Tears of an Angel
Mystical Celebrations
NOCCA Dance Department
Blake Coheley, Choreographer
Freda Lupin Memorial Hall

Flashback
Unroute: Intimacy
Reese Johanson Performance Collective
Reese Johanson, Choreographer
Michalopoulos Studios

 

Outstanding Ethnic Dance Presentation 2012

Topotukha
Loyola Ballet Celebrates National Dance Week
Komenka Ethnic Dance Ensemble
John Rodi, Choreographer
Louis J. Roussel Performance Hall

Solea 2012
Southern Voices: Dance Out Loud 5
Micaela & Fiesta Flamenca
Michelle "Micaela" Paule & Laura Jerez, Choreographers
Contemporary Arts Center

Nataraja
Mystical Celebrations
NOCCA Dance Department
Chard Gonzales, Choreographer
Freda Lupin Memorial Hall

 

Outstanding Choreography (New Work)

Donna Crump
Isis & Nephthys
Good Dance Since 1984
Marigny Opera House

Kesha McKey & Giselle Nakhid
Distorted Images
Crescent City Choreographers
Freda Lupin Memorial Hall

Barry Stoneking
Bubble 'N Squeak
New Dance Festival
2b Tribe Dance Theatre
Michalopoulos Studios

Pin It
Favorite

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Submit an event Jump to date

Latest in Stage Previews and Reviews

Readers also liked…

Spotlight Events

  • The High Priestess of Dark Alley @ Le Petit Theatre du Vieux Carre
    616 St. Peter St. http://www.lepetittheatre.com

    • Thursdays-Sundays. Continues through July 24
  • The Wizard of Oz @ Rivertown Theaters for the Performing Arts
    325 Minor St., Kenner http://www.rivertowntheaters.com

    • Thursdays-Sundays. Continues through July 24
  • The Rose Tattoo @ Dillard University
    Samuel DuBois Cook Theatre, 2601 Gentilly Blvd. http://www.dillard.edu

  • St. Claude Second Saturdays @ St. Claude Arts District
    2820 St. Claude Ave.

    • Second Saturday of every month
    • 4 going/interested

© 2016 Gambit
Powered by Foundation