Pin It
Favorite

Tuesday, January 19, 2016

New Orleans Jazz Fest 2016 — complete daily lineups

Posted By on Tue, Jan 19, 2016 at 11:39 AM

click to enlarge Neil Young returns to Jazz Fest in 2016. - DANNY CLINCH
  • DANNY CLINCH
  • Neil Young returns to Jazz Fest in 2016.

The New Orleans Jazz & Heritage Festival announced its 2016 lineup. Headliners include Neil Young, Pearl Jam, Stevie Wonder, Elvis Costello, My Morning Jacket, Gary Clark Jr. Bonnie Raitt and many more.

The festival takes place April 22-24 and April 28-May 1 at the Fair Grounds Race Course and Slots. Ticket information is here.

Full lineup by day is after the jump.

Friday, April 22

Steely Dan, Janelle Monae, Gov't Mule, Michael McDonald, Grace Potter, The Subdudes, Sharon Jones & The Dap Kings, Kermit Ruffins & the Barbeque Swingers, Buckwheat Zydeco, Donald Harrison Jr., Geri Allen: The Erroll Garner Jazz Project, Cowboy Mouth, Christian Scott, The Black Lillies, Walter Trout, Steve Riley & the Mamou Playboys, New Orleans Classic Recording Divas featuring The Dixie Cups, Wanda Rouzan, and Jean Knight, Hot 8 Brass Band, Flow Tribe, The Anointed Jackson Sisters, Jason Marsalis, Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, Bria Skonberg, Talla Walla Vibrations of Belize, Eric Lindell, Alvin "Youngblood" Hart's Muscle Theory, Shannon Powell presents a Tribute to Smokey Johnson, Matt Lemmler presents "The Music of Stevie Wonder" featuring Brian Blade, Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band, Shades of Praise Zulu Gospel Male Ensemble, The Deslondes, Baby Bee, The Topcats, Orange Kellin's New Orleans Deluxe Orchestra, Doreen's Jazz New Orleans, Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys, New Wave Brass Band, Panorama Jazz Band, Betty Winn & One A-Chord, Real Untouchable Brass Band, We Are One Social Aid & Pleasure Club, New Generation Social Aid & Pleasure Club, The Perfect Gentlemen Social Aid & Pleasure Club, The Caesar Brothers, Funkbox La Tran-K Band, Semolian Warriors Mardi Gras Indians, Guitar Masters featuring John Rankin, Jimmy Robinson, and Cranston Clements, Clive Wilson's New Orleans Serenaders with Butch Thompson, Golden Sioux Mardi Gras Indians, Wild Apaches Mardi Gras Indians, Black Seminoles Mardi Gras Indians, Driskill Mountain Boys, Vishten of Canada Native Nations Intertribal, Patrice Fisher & Arpa with guest Javier Cabrera of Mexico, New Orleans Gospel Soul Children, Aya Takazawa of Japan, Keep N It Real Social Aid & Pleasure Club, Ladies of Unity Social Aid & Pleasure Club, Go Getters Social Aid & Pleasure Club, Big Nine Social Aid & Pleasure Club, Sarah Quintana & the Miss River Band, Andrew Hall's Society Brass Band, Black Mohawk Mardi Gras Indians, Black Foot Hunters Mardi Gras Indians, Connie & Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Gospel Choir, Lady Tambourine, Alexis Spight Harold Holloway & Co., Uptown Music Theatre, Chosen Vessels Band & Performing Arts, Chris Clifton & His Allstars, UNO Jazz Allstars, Gray Hawk presents Native American Lore, Rosa Metoyer, Young Audiences Brass Band Throwdown

Saturday, April 23

Pearl Jam, Van Morrison, Maxwell, Boz Scaggs, Galactic, Alpha Bloody & The Solar System, Brothers Osborne, Mystikal, Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Big Sam's Funky Nation, Anders Osborne, Tab Benoit, Leo Nocentelli, Naturally 1, John Hammond, DeJohnette•Coltrane•Garrison, The Garifuna Collective of Belize, Joe Krown Trio featuring Walter "Wolfman" Washington and Russell Batiste, Jr., Bobby Cure Band & the New Orleans R&B Revue featuring Clarence "Frogman" Henry, Al "Carnival Time" Johnson, Robert Parker, Sammy Ridgley, and Jo Dor Davis Tribute to Jelly Roll Morton featuring Henry Butler, Butch Thompson, and Dr. Michael White, Anthony Brown & group therapy, Jarekus Singleton, James Andrews & the Crescent City Allstars, Victor Goines, Leah Chase, Tim Laughlin, Alexey Marti & Urban Mind, Gregg Stafford & His Young Tuxedo Brass Band, New Orleans Experience ft. S - Bighty, Partners-N-Crime, DJ Jubilee, Denisia, Kevin Stylez, Dobama, and Govenor Reiss, New Orleans Jazz Vipers, Pocket Aces Brass Band, Talla Walla Vibrations of Belize, Cha Wa featuring Papa Mali, Glen David Andrews & Treme Choir, The Johnson Extension, Blodie's Jazz Jam, Rosie Ledet & the Zydeco Playboys, Gal Holiday and the Honky Tonk Revue, Warren Storm, Willie Tee & Cypress with special guest Tommy McLain, Willie Sugarcapps, New Orleans Swamp Donkeys ,Jambalaya Cajun Band with special guest D.L. Menard Johnny Sansone, Rumba Buena, Motel Radio, Darcy Malone and the Tangle, Morning Star Missionary Baptist Church Mass Choir, Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band, Lady Jetsetters Social Aid & Pleasure Club, Single Ladies Social Aid & Pleasure Club, Single Men Social Aid & Pleasure Club, Nine Times Social Aid & Pleasure Club, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Big Chief Walter Cook & the Creole Wild West Mardi Gras Indians, Archdiocese of New Orleans Gospel Choir, Connie Jones & the Crescent City Jazz Band, Brian Quezergue, Cameron Dupuy & The Cajun Troubadours, Louis Ford & his New Orleans Flairs, Washitaw Nation Mardi Gras Indians, Capoeira New Orleans, Square Dance with Lost in the Holler, Confetti Park Players, Kim Che're, Native Nations Intertribal, The Wimberly Family Gospel Singers, DJ Rq Away, Rising Dragon Lion Dance Team, Stephen Foster's Foster Family Music Program, Smitty Dee's Brass Band, Divine Ladies Social Aid & Pleasure Club, Dumaine St. Gang Social Aid & Pleasure Club, Family Ties Social Aid & Pleasure Club, Xavier University Jazz Ensemble, Sylvia Yancy Davis, Seminoles Mardi Gras Indians, Flaming Arrows Mardi Gras Indians, Ashe Cultural Arts Center Kuumba Institute, Arthur and Friends Community Choir

Sunday, April 24

Red Hot Chili Peppers, Nick Jonas, J.Cole Herbie, Hancock & Wayne Shorter Duo, Julio Iglesias, Jonny Lang, Better Than Ezra, Elle King, Rhiannon Giddens, CeCe Winans, Voice of the Wetlands All Stars, Taj Mahal & The Trio, Big Chief Monk Boudreaux & the Golden Eagles Mardi Gras Indians, Amanda Shaw, Dede Saint-Prix Band of Martinique, Henry Butler & Jambalaya, Terence Blanchard featuring the E-Collective, Imagination Movers, Glen David Andrews, Royal Teeth, BeauSoleil avec Michael Doucet, The Garifuna Collective of Belize, Leyla Mccalla, Ed Volker's Quintet, Narcosis, The New Orleans Suspects, Little Freddie King Blues Band, Herlin Riley Quintet, The Iguanas, Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band with Thais Clark, The Zion Harmonizers, Talla Walla Vibrations of Belize, Ms. Ruby Wilson's Tribute to Bessie Smith featuring Brian "Breeze" Cayolle, Preston Shannon, Don Vappie & the Creole Jazz Serenaders, Larry Sieberth presents Estrella Banda, New Breed Brass Band, Mister G, The Revealers, Kevin Gordon, The Kid Carsons, St. Joseph the Worker Music Ministry, Big Chief Keke & The Comanche Hunters Mardi Gras Indians, Los Po-Boy-Citos, Young Pinstripe Brass Band, The Furious Five Social Aid & Pleasure Club, Big Stepper Social Aid & Pleasure Club, Untouchables Social Aid & Pleasure Club, Leroy Jones & New Orleans' Finest, Corey Ledet & His Zydeco Band, Belton Richard & the Musical Aces, Steve Pistorius and the Southern Syncopators The Electrifying Crown Seekers, The Rocks of Harmony, Watson Memorial Teaching Ministries Choir, Woodshed Trombones featuring Stephen Walker and Michael Watson, Ninth Ward Hunters Mardi Gras Indians, Monogram Hunters Mardi Gras Indians, Shining Star Hunters Mardi Gras Indians, Manzallota/Rock en Espanol, Curley Taylor & Zydeco Trouble, Jonte Landrum, Kid Simmons' Local International Allstars, Deak Harp, NOCCA Jazz Ensemble, Native Nations Intertribal, Tyronne Foster & the Arc Singers, Young Band Nation, Tornado Brass Band, Young Men Olympia Aid Social Aid & Pleasure Clubs, First Division Social Aid & Pleasure Clubs, New Look Social Aid & Pleasure Clubs, Pelican212 ,The Royal Boys Choir, Robert Jardell & Pure Cajun, Sundays in Congo Square, New Orleans Dance Collective, Young Seminole Mardi Gras Indians, Young Magnolias Mardi Gras Indians

Thursday, April 28

Tedeschi Trucks Band & Friends, Elvis Costello & The Imposters, Gary Clark Jr., Flo Rida, Brandi Carlile, Buffy Sainte-Marie, Cyril Neville & SwampFunk, Snarky Puppy, Sonny Landreth, Bernard Allison Group, Corey Harris Band, Lost Bayou Ramblers with special guest Spider Stacy, Pine Leaf Boys, George Porter Jr. & Runnin' Pardners Meschiya Lake and The Little Big Horns, Bruce Daigrepont Cajun Band, Jonathan McReynolds, Wageirale Drummers of Belize, The Suffers, Helen Gillet, New Birth Brass Band, Stephanie Jordan Big Band, The Whitfield Family Band, Savoy Family Cajun Band ,Lil' Nathan & the Zydeco Big Timers, Geno Delafose & French Rockin' Boogie, Gerald French & the Original Tuxedo Jazz Band, New Orleans Nightcrawlers Brass Band, The Roots of Music Marching Crusaders, Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors, The Breton Sound, Mia Borders, Marlon Jordan plays the music of Miles, Trane, and Bird, Javier Gutierrez & Vivaz!, Spencer Bohren & the Whippersnappers, Mark Braud's New Orleans Jazz Giants, The Nayo Jones Experience, Banu Gibson, Tuba Skinny, Lars Edegran & the New Orleans Ragtime Orchestra, Colin Lake, Lynn Drury, Free Agents Brass Band, Big Chief Bird and the Young Hunters Mardi Gras Indians, Red Boys Production Native American Dance Troupe, Dave Jordan & the NIA, North Penn High School Navy Jazz Band, The Doghill Stompers, The GRID featuring Nesby Phips, Bill Summers & Jazalsa, Da Knockaz Brass Band, VIP Ladies Social Aid & Pleasure Club, The Sudan Social Aid & Pleasure Club, Men of Class Social Aid & Pleasure Club, Micaela y Fiesta Flamenca, Dillard University's VisionQuest Gospel Chorale, Spirit of the Orisha, 7th Ward Creole Hunters Mardi Gras Indians, The Jones Sisters, McDonogh 35 High School Gospel Choir, T'Monde Original Dixieland Jazz Band, Sons of Jazz Brass Band, Revolution Social Aid & Pleasure Club, Men Buckjumpers Social Aid & Pleasure Club ,The Robert Pate Project, Eleanor McMain "Singing Mustangs," KIDsmART Student Showcase, Southern University Jazzy Jags, Delgado Community College Jazz Ensemble, Owl Glass Puppets Southwest, Kat Walker Band: Scat with Miss Kat, The Hawkins Family, Landry Walker Charter High School Choir, The Lycee Francais de la Nouvelle-Orleans Music Project, ISL Circus Arts Kids

Friday, April 29

Paul Simon, My Morning Jacket, Ms. Lauryn Hill, Irma Thomas, Elvin Bishop, Los Lobos perform La Pistola Y El Corazon, Jazmine Sullivan, Honey Island Swamp Band, Bonerama, Dirty Dozen Brass Band, The Revivalists, John Boutte, Wayne Toups, John Mooney & Bluesiana, Cash Box Kings, Terrance Simien & the Zydeco Experience, Sweet Pain featuring Chico Ramos and Supa G of Belize, Irvin Mayfield & the New Orleans Jazz Orchestra, Creole String Beans with special guest T.K. Hulin, Joe Lovano, Us Five, C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band, Mississippi Mass Choir, Nicholas Payton & Afro Caribbean Mixtape with Vicente Archer, Joe Dyson, and Daniel Sadownick, Shamarr Allen & the Underdawgs, Raw Oyster Cult, Astral Project, Jonathon "Boogie" Long, Lillian Boutte and Gumbo Z'herbes, The PresHall Brass, Wendell Brunious & the New Orleans Gentlemen of Jazz present Louie Louie, Feufollet, Wageirale Drummers of Belize, Tom McDermott & Friends, Paulin Brothers Brass Band, Secondline Jammers, Original Four Social Aid & Pleasure Club Scene Boosters Social Aid & Pleasure Club, Leo Jackson & the Melody Clouds, Kenny Bill Stinson & the ARK-LA-Mystics, High Steppers Brass Band, Lady & Men Rollers Social Aid & Pleasure Club, Original Big Seven Social Aid & Pleasure Club, Mount Hermon Baptist Church Praise Delegation Choir, Mississippi Rail Company, Herbert McCarver & The Pin Stripe Brass Band, The Bester Gospel Singers, The Dynamic Smooth Family Gospel Singers of Slidell, White Cloud Hunters Mardi Gras Indians 101 Runners, Jesse McBride Big Band, The Pfister Sisters, Mariachi Jalisco, US Aurora Nealand & The Royal Roses, Cary Hudson & the Piney Wood Players, Tony Hall's New Orleans Soul Stars

Saturday, April 30

Stevie Wonder, Snoop Dogg, Beck, Buddy Guy, Dr. John & The Nite Trippers, Preservation Hall Jazz Band, Jon Batiste and Stay Human, Hurray for the Riff Raff, The Lone Bellow, Gregory Porter, Rebirth Brass Band, Big Freedia, Arturo Sandoval, Kermit Ruffins' Tribute to Louis Armstrong, The Soul Rebels, Nathan & the Zydeco Da Chas, Ricky Dillard & New G, Jon Cleary and the Absolute Monster, Gentlemen Roy Rogers & the Delta Rhythm Kings, Deacon John's Jumpers, Cyril Neville's Royal Southern Brotherhood, Sweet Crude, Kristin Diable, Paul Sanchez & the Rolling Road Show, New Orleans Klezmer Allstars, Bredda David & Tribal Vibes of Belize, Jeremy Davenport, Lil' Buck Sinegal Blues Band, Henry Gray, Midnite Disturbers, Sunpie & the Louisiana Sunspots with guest Pascal Danae, Big Chief Bo Dollis, Jr. & The Wild Magnolias, Treme Brass Band Andrew Duhon Luke Winslow King Tanya Boyd-Cannon • Wageirale Drummers of Belize, Germaine Bazzle, James Rivers Movement, Original Pinettes Brass Band, Kim Carson Band, Yvette Landry, Cedric Watson & Bijou Creole, The Palm Court Jazz Band featuring Sammy Rimington, Sweet Pain featuring Chico Ramos and Supa G of Belize, Kinfolk Brass Band, Ionia Scott & the Anointed Voices, Bamboula 2000, King James & The Special Men, First Emanuel Baptist Church Mass Choir, Voices of Peter Claver, The Speakerbox Experiment, Jermaine Bossier & Romeo Bougere & 79rs Gang Mardi Gras Indians, E'dana & Divinely Destin, Andrew Baham and 4am Red Boys Production Native American Dance Troupe, Topsy Chapman & Solid Harmony, Jamil Sharif, Da Truth Brass Band ,Nine Times Ladies Social Aid & Pleasure Club, Westbank Steppers Social Aid & Pleasure Club, Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Club, Louisiana Repertory Jazz Ensemble, Jermaine Landrum & the Abundant Praise Revival Choir, Julio y Cesar Band, Wild Red Flame Mardi Gras Indians, First Baptist Church of Vacherie Mass Choir, OperaCreole, Curtis Pierre & the Samba Kids, Versailles Lion Dance Team, The Showers Teatro Los Claveles Puppet,s Undefeated Divas & Gents Original Pigeon Town Steppers Social Aid & Pleasure Club, Uptown Swingers Social Aid & Pleasure Club, Kai Knight's Silhouette Dance Ensemble, The RRAAMS Mohawk Hunters Mardi Gras Indians

Sunday, May 1

Neil Young and Promise of the Real, Trombone Shorty and Orleans Avenue, Bonnie Raitt, Arlo Guthrie - Alice's Restaurant 50th Anniversary, Mavis Staples, The Isley Brothers featuring Ronald and Ernie Isley, Aaron Neville, Maze Featuring Frankie Beverly, Chris Botti, Ivan Neville's Dumpstaphunk with special guest Art Neville, Punch Brothers Tribute to B.B. King hosted by the B.B. King Blues Band with special guests, Tribute to Allen Toussaint hosted by the Allen Toussaint Band with special guests Ellis Marsalis, Davell Crawford, The Gospel Soul of Irma Thomas, Walter "Wolfman" Washington & the Roadmasters, Zigaboo Modeliste's Funk Revue, Marcia Ball, Heads of State featuring Gary Bartz, Larry Willis, Al Foster, and George Mraz, Rockin' Dopsie & the Zydeco Twisters, The Band Courtbouillon featuring Wayne Toups, Steve Riley, and Wilson Savoy, Swamp Pop Revue featuring Gregg Martinez & The Delta Kings with special guests GG Shinn and Parker James, Roddie Romero & the Hub City All Stars, Charmaine Neville Band, George French & the New Orleans Storyville Jazz Band, Stooges Brass Band, Luther Kent & Trickbag, New Orleans Spiritualettes, Lena Prima and The Lena Prima Band, Tin Men, The Revelers, Bredda David & Tribal Vibes of Belize, Brother Tyrone & the Mindbenders, The Mashup featuring Ike Stubblefield, Terence Higgins, and Grant Green, Jr., Storyville Stompers Brass Band Wild, Tchoupitoulas Mardi Gras Indians, Original New Orleans Lady Buckjumpers Social Aid & Pleasure Club, Prince of Wales Social Aid & Pleasure Club, Bobby Lounge, Trumpet Mafia, Hardhead Hunters Mardi Gras Indians, Tommy Sancton's New Orleans Legacy Band, Gregg Stafford's Jazz Hounds, TBC Brass Band, Tom Saunders & the TOMCATS, Chris Severin, The City of Love Music & Worship Arts Choir, DJ Captain Charles, Wageirale Drummers of Belize, Big Chief Juan & Jockimo's Groove, The Rayo Brothers, Kerry Grombacher, Cynthia Girtley "New Orleans Gospel Diva," Lyle Henderson & Emmanu-EL, New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra, Young Fellaz Brass Band, Buffalo Hunters Mardi Gras Indians, Apache Hunter Mardi Gras Indians, Val & Love Alive Mass Choir, Johnette Downing and Scott Billington, Audrey Ferguson and The Voices of Distinction, Kumbuka African Dance & Drum Collective, Hot Club of New Orleans, Red Boys Production Native American Dance Troupe, Don "Moose" Jamison Heritage School of Music, Baby Boyz Brass Band, Ole & No Style Fellas Social Aid & Pleasure Club, Original C.T.C. Steppers Social Aid & Pleasure Club, Craig Adams & Higher Dimensions of Praise, Young Guardians of the Flame Mardi Gras Indians, Erik McAllister and the NOCCA Mime Troupe, Hobgoblin Hill Puppets, Crescent City Lights Youth Theater, Culu Children's Traditional African Dance Company with Stilt Walkers

Tags: , ,

Pin It
Favorite

Related Locations

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Submit an event Jump to date

Latest in The Latest

More by Will Coviello

© 2017 Gambit
Powered by Foundation