Pin It
Favorite

Big Easy Entertainment Awards Past Winners 

BIG EASY ENTERTAINMENT AWARDS
WINNERS 1988–2005

Entertainer of the Year
1988 RICKY GRAHAM
1989 BECKY ALLEN
1990 AARON NEVILLE
1991 HARRY CONNICK, JR.
1992 IRMA THOMAS
1993 DR. JOHN
1994 AARON NEVILLE
1995 ELLEN DEGENERES
1996 WYNTON MARSALIS
1997 BETTER THAN EZRA
1998 ALLEN TOUSSAINT
1999 MASTER P
2000 BRITNEY SPEARS
2001 TERENCE BLANCHARD
2002 NICHOLAS PAYTON
2003 PATRICIA CLARKSON
2004 DEACON JOHN MOORE
2005 THE NEVILLE BROTHERS

New Orleans Ambassador of Entertainment
1991 WYNTON MARSALIS
1992 BRANFORD MARSALIS
1993 LILLIAN BOUTTE
1994 FESTIVAL NEW ORLEANS – Festival Productions & Bill Graham Presents
1995 JOHN GOODMAN
1996 THE NEVILLE BROTHERS
1997 PATRICIA CLARKSON
1998 THE RADIATORS
1999 Cox Communication's LOUISIANA JUKEBOX
2000 EMERIL LAGASSE
2001 BRYAN BATT
2002 NONE GIVEN
2003 VERNEL BAGNERIS
2004 NICHOLAS SPITZER
2005 MARK SMITH

Business Recognition Awards
2005 Harrah's New Orleans, Earl Turner Theatre
2004 Le Chat Noir
2003 Superfly Productions
2002 New Orleans Tourism Marketing Corporation & the Louisiana Living History Project
2001 Rehage Entertainment, Voodoo Music Festival
2000 Community Coffee
1999 Blaine Kern, Sr. - for creating theatre in the streets for 50+ years
1998 Tipitina's – Opening of 2 new locations, upgrading Original location
1997 The Sheraton/Arts –Tourism Partnership Showcase (with the Louisiana Jazz Federation)
1996 The House Of Blues Foundation – Blues Schoolhouse program
WTUL Radio 91.5 FM GAVIN report's #1 College Radio Station
1995 Touro Infirmary/Morrison Productions for Good Life, Heartbeat, & Easy Street TV commercials
1994 WWL Television Spirit Of Louisiana Campain
Whitney Bank
Preservation Hall
1993 Tulane University Athletic Departiment & Logan Marketing & Comm, Times Picayune & The Peter Mayer Advertising, WWOZ 90.7 FM Radio for 365 Day A Year Campaign promoting N.O.Music
1992 Louisiana Lottery Corporation/ Bauerlein Advertising New Orleans Fairgrounds/ Continental Adv

Reader's Choice Award
2004 NONE GIVEN
2003 NONE GIVEN
2002 TOPSY CHAPMAN
2000 DONALD HARRISON, JR.
1999 IRMA THOMAS

 

THEATRE AWARDS 1988–2005

Honorary Chair for Theatre
2005 Ryan Rilette 1998 Charles Ward
2004 Carol Sutton 1997 Sonny Borey
2003 Bob Bruce 1996 John O'Neal
2002 Al Salzer 1995 Rosary O'Neill
2001 Gayle Batt 1994 Elliott Keener
2000 Michael Howard 1993 Stocker Fontelieu
1999 Michael Arata

Lifetime Achievement Award In Theatre
1992 TED GILLIAM
1993 AUDLEY KECK
1994 TY TRACY
1995 FRANK MONACHINO
1996 STOCKER FONTELIEU
1997 LOIS WINTER CRANDELL
1998 LYLA HAY OWEN
1999 SHIRL CIEUTAT
2000 ROY DUMONT
2001 JANET SHEA
2002 FATHER ERNEST FERLITA
2003 HAROLD EVANS
2004 MICHAEL HOWARD
2005 BOB BRUCE

Best Director
1988 CARL WALKER "Where the Girls Were"
1989 IVAN UTTAL "The Rose Tatoo"
1990 IVAN UTTAL "Frankie & Johnny In Te Clair de Lune"
1991 CARL WALKER "Driving Miss Daisy"
1992 MICHAEL HOWARD "La Cage aux Folles"
1993 TOMMYE MYRICK "Fences"

Best Director of a Comedy or Drama
1994 JOHN GRIMSLEY "Dancing at Lughnasa" Dog & Pony
1995 KEITH BRIGGS "Lost in Yonkers" Rivertown Rep
1996 KEN CONNER "Of Mice and Men" Conner & Assoc./JPAS
1997 CARL WALKER "Three Tall Women" All Kinds of Theatre
1998 TOMMYE MYRICK "Flyin' West" Southern Repertory
1999 CARL WALKER "Psycho Beach Party" True Brew Theatre
2000 PERRY MARTIN "The Beauty Queen of Leenane" Beefield Prod. Evangeline Theatre Co.
2001 JOHN GRIMSLEY "The Iceman Cometh" Dog & Pony
2002 JANET SHEA "Lonesome West"
2003 JOHN GRIMSLEY "Gross Indecency" Dog & Pony
2004 PERRY MARTIN "All My Sons" Evangeline Theatre Co.
2005 RICHARD READ & FLYNN DEMARCO Running With Scissors
"Bad Seed" and "Sordid Lives"

Best Director of a Musical
1994 JACK PAYNE "Funny Girl" Rivertown Rep
1995 MICHAEL HOWARD "Pirates of Penzance" Le Petit Theatre
1996 CARL WALKER "Ruthless, The Musical" True Brew Theatre
1997 SONNY BOREY – "Sophisticated Ladies/They're Playing Our Song" Le Petit Theatre
1998 BRANDT BLOCKER "My Fair Lady" Rivertown Repertory
1999 SONNY BOREY "42nd Street" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2000 DEREK FRANKLIN & SONNY BOREY "Grand Hotel" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2001 RICKY GRAHAM & HEIDI JUNIUS "Beehive" Producer's Circle
2002 DEREK FRANKLIN & SONNY BOREY "George M" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2003 DEREK FRANKLIN & SONNY BOREY "Chicago" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2004 EMMA GRIFFIN "Bat Boy: The Musical" Southern Rep
2005 BRANDT BLOCKER
"Little Shop of Horrors" and Brandt Blocker Presents
"Smokey Joe's Cafe" Jefferson Performing Arts Society

Best Musical Director
1998 BRANDT BLOCKER "My Fair Lady"
1999 HARRY MAYRONNE, JR. "At the Club Toot Sweet on Bourbon Street"
2000 PAMELA LEGENDRE "La Cage aux Folles" Tulane Summer Lyric Theatre
2001 FLO E. PRESTI "Beehive" Producer's Circle
2002 PAMELA LEGENDRE "My Fair Lady" Tulane Summer Lyric Theatre
2003 FLO PRESTI "Crazy For Y ou" Rivertown Repertory Theatre
2004 C. LEONARD RAYBON "Pirates of Penzance" Tulane Summer Lyric Theatre
2005 BRANDT BLOCKER
"Little Shop of Horrors" and Brandt Blocker Presents
"Smokey Joe's Cafe" Jefferson Performing Arts Society

Best Choreography
1993 ALTON GENO "The Most Happy Fella"
1994 Beverly Trask "Cabaret" Tulane Summer Lyric
1995 Denise Oustalet "The King & I" Tulane Summer Lyric
1996 ALTON GENO "Will Rogers Follies" Rivertown Repertory Theatre
1997 Karen Hebert "Sophisticated Ladies" Le Petit Theatre
1998 ALTON GENO "My Fair Lady/Brigadoon" Rivertown Rep./Tulane SL
1999 KAREN HEBERT "42nd Street" Le Petit Theatre
2000 KAREN HEBERT "Grand Hotel" Le Petit Theatre
2001 KAREN HEBERT "Kiss of the Spiderwoman" Le Petit Theatre
2002 DIANE LALA "Will Rogers Follies" Tulane Summer Lyric
2003 KAREN HEBERT "Chicago" and "Anything Goes" Le Petit Theatre
2004 JAUNE BUISSON "Five Guys Named Moe" Le Petit Theatre
2005 JAUNE BUISSON
"Little Shop of Horrors" and Brandt Blocker Presents
"Smokey Joe's Cafe" Jefferson Performing Arts Society

Best Actor
1988 EDDIE JEMISON "Loot"
1989 BRIAN J. PALERMO "American Buffalo"

Best Actor In A Play – Comedy or Drama
1990 MARK McLAUGHLIN "Frankie & Johnny In Clair de Lune"
1991 HAROLD EVANS "Driving Miss Daisy"
1992 ELLIOTT KEENER "Other People's Money"
1993 MARK McLAUGHLIN "Who's Afraid of Virginia Woolf"
1994 D.J. BUTCH BENIT "I Hate Hamlet"
1995 ROBERT PAVLOVICH "Search & Destroy"
1996 ROBERT PAVLOVICH "Of Mice and Men" Conner & Assoc./JPAS
1997 MICHAEL BENNETT "Madwoman of Chaillot" Northstar
1998 RANDY CHERMIE "A Walk in the Woods" Bright Star Productions
1999 MARK KRASNOFF "The Elephant Man"
2000 MARK MCLAUGHLIN "Barrymore"
2001 SCOTT JEFFERSON "The Iceman Cometh"
2002 GAVIN MAHLIE "Richard II"
2003 SEAN PATTERSON "Fully Committed"
2004 TONY MOLINA "In Walks Ed"
2005 BRIAN PETERSON "Bad Seed" Running With Scissors

Best Actor In A Musical
1990 WILFREDO RIVERA "A Chorus Line"
1991 ALTON GENO "Follies"
1992 ALTON GENO "Me and My GIrl"
1993 ANTHONY LACIURA "The Most Happy Fella"
1994 KURT OWENS "The Wonder Years"
1995 CHRIS CAREY "The Pirates of Penzance"
1996 KRIS SHAW "Will Rogers Follies"
1997 BEN BAGBY "Sophisticated Ladies"
1998 L. L. MCDONALD "Ain't Misbehavin'"
1999 RICHARD HUTTON "South Pacific"
2000 GARY RUCKER "Me and My Girl"
2001 AMY ALVAREZ "Barnum"
2002 FLYNN DE MARCO "Hedwig & the Angry Inch"
2003 JOHN GRIMSLEY "Chicago"
2004 ADAM HOSE "Bat Boy: The Musical"
2005 RICKY GRAHAM "The Mikado"

Best Supporting Actor
1989 GEORGE KELLY "Arsenic and Old Lace"
1993 WALTER BOST "Lend Me a Tenor"
1994 LUIS Q. BARROSO "Dancing at Lughnasa"
1995 ED KILLEEN "Lost In Yonkers"
1996 ROY DUMONT "The Price"
1997 VANCE SMITH "Brighton Beach Memoirs"
1998 TOM DUGGER "TWELVE ANGRY MEN"

Best Supporting Actor In a Play (Comedy or Drama)
1999 DANE RHODES "Tracers"
2000 MICHAEL CAHILL "The Beauty Queen of Leenane"
2001 EDDIE COLLINS "Noises Off"
2000 BOB EDES, JR. "As Bees in Honey Drown / Spiritual Gifts"
2003 BOB EDES, JR. "Dirty Blonde"
2004 DON GUILLORY "In Walks Ed"
2005 JERRY LEE LEIGHTON "A Few Good Men"

Best Supporting Actor In A Musical
1999 KRIS SHAW "Anything Goes"
2000 RUSSELL HODGKINSON "City of Angels"
2001 RUSSELL HODGKINSON "How to Succeed in Business"
2002 RUSSELL HODGKINSON "Little Shop of Horrors"
2003 DANE RHODES "Chicago"
2004 WAYNE DAIGREPONT "Guys and Dolls"
2005 LUIS Q. BARROSO "Little Shop of Horrors"

Best Supporting Actress
1989 MARGIE O'DAIR "Chicago"
1993 CASSIE STECK WORLEY"Who's Afraid of Virginia Woolf?
1994 BECKI DAVIS "Dancing at Lughnasa"
1995 LOIS CRANDELL "Lost in Yonkers"
1996 CYNTHIA OWEN "Oliver"
1997 JANET SHEA "Little Foxes"
1998 CAROL SUTTON "Flyin' West"

Best Supporting Actress in a Play (Comedy or Drama)
1999 EVA EARLS "U.S.A."
2000 CHARLOTTE SCHULLY "The Beauty Queen of Leenane"
2001 HELEN BLANKE "Blithe Spirit"
2002 GWENDOLYN FOXWORTH "Two Trains Running"
2003 LARA GRICE "The Ritz"
2004 GRACE FRAGA "Rio Seco"
2005 MAUREEN BRENNAN "The Glass Mendacity"

Best Supporting Actress in a MusicaI
1999 RITA LOVETT "South Pacific"
2000 EVA EARLS "Guys and Dolls"
2001 TRACEY COLLINS "Thoroughly Modern Millennium"
2002 ANN CASEY "The Mystery of Edwin Drood"
2003 LARA GRICE "Victor/Victoria"
2004 AMY ALVAREZ "Bat Boy: The Musical"
2005 AMANDA ZIRKENBACH "A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine"

Best Actress in a Musical
1990 GINGER GUMA "Silver Scream"
1991 HEIDI JENSEN "Guys and Dolls"
1992 WANDA ROUZAN "Lady Day at Emerson's Bar & Grille
1993 CYNTHIA OWEN "Sweet Charity"
1994 CYNTHIA OWEN "Funny Girl"
1995 EVA EARLS "Damn Yankees"
1996 ELIZABETH ARGUS "Ruthless"
1997 DIANA BOYLSTON "Always Patsy Cline"
1998 MARI VIGUEIRA "A Closer Walk With Patsy Cline" North Star Theatre
1999 ELIZABETH ARGUS "South Pacific"
2000 CYNTHIA OWEN "Best Little Whorehouse in Texas"
2001 AMY ALVAREZ "Barnum"
2002 NORI PRITCHARD "Little Shop of Horrors"
2003 KAREN HEBERT "Chicago"
2004 ANN CASEY "Hello, Dolly!"
2005 SAVANNAH WISE "Disney's Beauty and the Beast"

Best Actress
1988 LANE TRIPP "On the Verge"
1989 LYLA HAY OWEN "Rose Tatoo"

Best Actress In A Drama/Comedy
1990 CLARE MONCRIEF "Frankie & Johnny in the Clair de Lune"
1991 LOIS CRANDELL "Driving Miss Daisy"
1992 CHARLOTTE SCULLY "Broadway Bound"
1993 CLARE MONCRIEF "Who's Afraid of Virginia Woolf?"
1994 MARIA MASON "The Miracle Worker"
1995 YVETTE HARGIS "Lost In Yonkers"
1996 YVETTE HARGIS "The Heiress"
1997 CHARLOTTE SCHULLY "Three Tall Women"
1998 JANET SHEA "Lillian"
1999 ADRIANA BATE "The Night of the Iguana"
2000 JANET SHEA "The Beauty Queen of Leenane"
2001 JANET SHEA "Full Gallop"
2002 CHARLOTTE SCHULLY "Spiritual Gifts"
2003 ADRIANA BATE "Wit"
2004 MAGGIE ELDREDAngel & Dragon
2005 DIANE SHORTES "Boston Marriage"

Best Lighting Design
1994 Martin Sachs "Cabaret" Tulane Summer Lyric Theatre
1995 Martin Sachs "Sweeney Todd" Tulane Summer Lyric Theatre
1996 MARTIN SACHS "Man of La Mancha"
1997 DANIEL ZIMMER "Brighton Beach Memoirs"
1998 JOHN GRIMSLEY "A Walk in the Woods"
1999 BILL WALKER "42nd Street"
2000 DAVID POTTER "City of Angels"
2001 DANIEL ZIMMER "Beehive"
2002 DANIEL ZIMMER "Tintypes"
2003 MARTIN SACHS "Dirty Blonde"
2004 BILL LIOTTA "In Walks Ed"
2005 JONATHAN FOUCHEAUX "Little Shop of Horrors" and "Smokey Joe's Cafe"

Best Set Design
1988 DAVID POTTER "Brighton Beach Memoirs"
1989 HUGH LESTER "The Rose Tatoo"
1990 BRUCE A. MANUEL "I'm Not Rappoport"
1992 RICK PAUL "La Cage aux Folles"
1993 HUGH LESTER "Lips Together, Teeth Apart"
1994 DAVID RAPHAEL "Cabaret"
1995 KEITH BRIGGS "Lost In Yonkers"
1996 ROBERT SELF "The Price"
1997 ROBERT SELF "Brighton Beach Memoirs"
1998 ROBERT SELF "On Golden Pond"
1999 CHRIS JONES "At The Club Toot Sweet on Bourbon Street"
2000 BILL WALKER "Grand Hotel"
2001 KEITH BRIGGS "Lend me a Tenor
2002 KEITH BRIGGS "Morning's at Seven"
2003 CHAD TALKINGTON "No Niggers, No Jews, No Dogs"
2004 BILL WALKER "Hello, Dolly!"
2005 BILL WALKER "A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine"

Best Costume Design
1988 JULIE WINN "Brighton Beach Memoirs"
1989 KAY FILES "The Rose Tatoo"
1990 BOB BRUCE "Cinderella Battistella"
1991 ELIZABETH PARENT "Follies"
1992 ELIZABETH PARENT "La Cage aux Folles"
1993 ELIZABETH PARENT "The Most Happy Fella"
1994 ROY HAYLOCK "Snow Queen"
1995 ELIZABETH PARENT "The King & I"
1996 ROY HAYLOCK "Ruthless", "Will Rogers Follies"
1997 DEBBY SIMEON "Sophisticated Ladies"
1998 ROY HAYLOCK/DEBBY SIMEON "Daryl's Perils
1999 DEBBY SIMEON "42nd Street"
2000 DEBBY SIMEON "Grand Hotel"
2001 ROY HAYLOCK "Beehive"
2002 AMANDA MADDEN "Camille"
2003 LINDA FRIED "Anything Goes"
2004 ROY HAYLOCK "Hollywood Heaven"
2005 CECILE CASEY COVERT "Boobs! The Musical"

Best Performance by a Child
1988 MAGGIE HENEHAN "Didn't Mean to Say Goodbye"
1990 GREG HILL "Pinocchio"
1991 ALISON MOULEDOUX "Annie"
1992 JUNYA TANNER "Wonderland"
1993 LAUREN LEVY "The Diary of Anne Frank"
1994 SOLINE McLAIN "The Miracle Worker"
1995 SCOTT LIPPS & NICK AVELIS 'Lost In Yonkers"
1996 SAVANNAH WISE "Ruthless"
1998 JUSTIN SCALISE "On Golden Pond"
1999 STEPHANIE GILL "Meet Me In St.Louis"
2000 KATHERINE HARRIS "Sound of Music"
2001 GABRIELLE PORTER "Babes"
2002 JENNIFER MARKS "Annie"
2003 KATHERINE RAYMOND & ANASTACIA SCOTT "No Niggers, No Jews, No Dogs"
2004 DAVID BOLOGNA "The Music Man" Rivertown Repertory Theatre
2005 DAVID BOLOGNA "Oliver!" and "Disney's Beauty and the Beast"

Best Drama
1988 "BRIGHTON BEACH MEMOIRS" Le Petit Theatre
1989 "THE ROSE TATOO" Le Petit Theatre
1991 "ORPHANS" The Dog and Pony Theatre Company
1992 "OTHER PEOPLE'S MONEY" produced by Mary Ann Morrison
1993 "FENCES" Le Petit Theatre du Vieux Carre
1994 "DANCING AT LUGHNASA" Dog & Pony Theatre Company
1995 "SEARCH & DESTROY" Dog & Pony Theatre Company/True Brew Theatre
1996 "OF MICE AND MEN" Conner & Assoc./JPAS
1997 "THREE TALL WOMEN" All Kinds of Theatre
1998 "A WALK IN THE WOODS" Bright Star Productions
1999 "TRACERS" True Brew Theatre and Chase Productions Ltd.
2000 "THE BEAUTY QUEEN OF LEENANE" Beefield Productions/Evangeline Theatre Co.
2001 "THE ICEMAN COMETH" Dog & Pony Theatre Co.
2002 "JITNEY" The Cinque Group
2003 "NO NIGGERS, NO JEWS, NO DOGS" Anthony Bean Community Theatre
2004 "PROOF" Rivertown Repertory Theatre
2005 "INTIMATE APPAREL" Southern Rep Theatre

Best Comedy
1988 "NOISES OFF" The Rose Dinner Theatre
1989 "STEEL MAGNOLIAS" Contemporary Arts Center
1990 "THE SEARCH FOR SIGNS OF INTELLIGENT LIFE IN THE UNIVERSE" Theatre Marigny
1991 "BORN YESTERDAY" Bayou Dinner Theatre
1992 "WOMEN BEHIND BARS" All Kinds of Theatre
1993 "LIPS TOGETHER, TEETH APART" Tulane Center Stage
1994 "I HATE HAMLET" Bayou Dinner Theatre
1995 "LOST IN YONKERS" Rivertown Repertory Theatre
1996 "AND THE BALL AND ALL" True Brew Theatre
1997 "BRIGHTON BEACH MEMOIRS" Rivertown Repertory Theatre
1998 "PAGEANT" All Kinds of Theatre
1999 "PRIVATE EYES" True Brew Theatre
2000 "FILUMENA" Dom Carlone, Carlone's Dinner Theatre
2001 "LEND ME A TENOR" Rivertown Repertory Theatre
2002 "AS BEES IN HONEY DROWN" Brava
2003 "FULLY COMMITTED" All Kinds of Theatre
2004 "HOLLYWOOD HEAVEN" Jacquee Carvin, Patrick Lee and the Producers Circle
2005 "THE GLASS MENDACITY" Krewe des Sept

Best Musical
1988 "WHERE THE GIRLS WERE" Contemporary Arts Center
1989 "CHICAGO" Tulane University Theatre
1990 "A CHORUS LINE" Le Petit Theatre
1992 "LA CAGE AUX FOLLES" Tulane Sumemr Lyric Theatre
1993 "SWEET CHARITY" Rivertown Repertory Theatre
1994 "FUNNY GIRL" Rivertown Repertory Theatre
1995 "THE PIRATES OF PENZANCE" Le Petit Theatre du Vieux Carre
1996 "WILL ROGERS FOLLIES" Rivertown Repertory Theatre
1997 "SOPHISTICATED LADIES" Le Petit Theatre du Vieux Carre
1998 "MY FAIR LADY" Revertown Repertory Theatre
1999 "42ND STREET" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2000 "GRAND HOTEL" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2001 "BARNUM" Le Petit Theare du Vieux Carre
2002 "HEDWIG & THE ANGRY INCH" All Kinds of Theatre & Running with Scissors
2003 "CHICAGO" Le Petit Theatre du Vieux Carre
2004 "HELLO DOLLY!" Le Petit Theatre du Vieux Carré
2005 "SMOKEY JOE'S CAFE" Jefferson Performing Arts Society

Best Original Play
1988 DAVID CUTHBERT and BOB BRUCE "Caracas Maracas Murders"
1989 FRED PALIMISANO and RICKY GRAHAM "Chicken Little"
1990 DAVID CUTHBERT/BOB BRUCE/FRED PALMISANO "Silver Scream"
1991 JOHN DOOLEY, ERIKA YEOMANS "The Sun Hath Droo–ped"

Best Original Work Created for Theatre
1997 Carl Walker "Class of '70 Something"
1998 Ricky Graham , David Cuthbert, Harry Mayronne, Jr. "Daryl's Perils"
1999 Buzz Podewell "U.S.A."
2000 Lynn Goldman, Marcy Nathan, Harriet Nelson, Joyce Pulitzer "Cherries Jubilee"
2001 Ricky Graham, David Cuthbert, Dane Evans "Thoroughly Modern Millennium"
2002 Ricky Graham "When Ya Smilin' "
2003 Perry Martin "Earl Long in Purgatory"
2004 Jim Fitzmorris "House of Plunder"
2005 Kathy Randels "To Flee, Flee This Sad Hotel"

Best University Theatre Production
1998 "BLOOD BROTHERS' University of New Orleans
1999 "HAIR" Delgado Community College
2000 "LOT'S DAUGHTERS" University of New Orleans
2001 "CHESS" Delgado University College
2002 "TROUBLED WATERS" Dillard University
2003 "GLENGARRY GLEN ROSS" University of New Orleans
2004 "THE CHILDREN'S HOUR" Loyola University
2005 "HALLOWED GROUND" Tulane University

Best All Around Children's Theater Production
1988 "WIZARD OF OZ" Le Petit Theatre
1989 "CHICKEN LITTLE" Freddy Palmisano, Ricky Graham

Special Recognition Award
1990 FRED PALMISANO
1997 TOM DENT & CHAKULA CHA JUA
20th Anniversary Production of "Ritual Murder"

 

MUSIC AWARDS 1988–2005

Hon. Music Chair
2005 - George Porter Jr.
2004 - The Pfister Sisters 1991 – Quincy Jones & Allen Toussaint
2003 - Eddie Bo 2002 - Kidd Jordan
2001 - Frankie Ford 2000 - Wanda Rouzan
1999 - Deacon John Moore 1998 – The Neville Brothers
1997 – Cosimo Matassa 1996 – Pete Fountain
1995 – Harold Battiste 1994 – Quint Davis 1993 – Art Neville 1992 – Irma Thomas

Lifetime Achievement In Music
1989 COSIMO MATASSA
1990 ALLEN TOUSSAINT
1991 FATS DOMINO
1992 (TIe 2 awards given) DAVE BARTHOLEMEW & DR. JOHN
1993 DANNY BARKER
1994 THE HUMPHREY BROTHERS
1995 HAROLD DEJAN
1996 AL HIRT
1997 BLUE LU BARKER
1998 PETE FOUNTAIN
1999 BOOZOO CHAVIS
2000 GATEMOUTH BROWN
2001 WARDELL QUEZERGUE
2002 SAM BUTERA
2003 ART NEVILLE
2004 HAROLD BATTISTE
2005 IRMA THOMAS

MUSIC HERITAGE AWARD
1994 PRESERVATION HALL
1999 ERNIE K-DOE
2000 THE HACKBERRY RAMBLERS
2001 THE ZION HARMONIZERS
2002 CLARENCE "FROGMAN" HENRY
2003 LIONEL FERBOS
2004 AL BELLETTO
2005 BOIS SEC ARDOIN

Best Male Performer
1988 AARON NEVILLE
1989 AARON NEVILLE
1990 AARON NEVILLE
1991 AARON NEVILLE
1992 AARON NEVILLE
1993 DR. JOHN
1994 AARON NEVILLE
1995 AARON NEVILLE
1996 JOHNNY ADAMS
1997 JOHNNY ADAMS
1998 JOHNNY ADAMS
1999 KERMIT RUFFINS
2000 FATS DOMINO
2001 JOHN BOUTTE
2002 DR. JOHN
2003 JON CLEARY
2004 DEACON JOHN MOORE
2005 CLARENCE "GATEMOUTH" BROWN

Best Female Performer
1988 IRMA THOMAS
1989 IRMA THOMAS
1990 IRMA THOMAS
1991 GERMAINE BAZZLE
1992 WANDA ROUZAN
1993 GERMAINE BAZZLE
1994 GERMAINE BAZZLE
1995 GERMAINE BAZZLE
1996 MARVA WRIGHT
1997 IRMA THOMAS
1998 IRMA THOMAS
1999 TRICIA BOUTTE
2000 LEIGH "LITTLE QUEENIE" HARRIS
2001 IRMA THOMAS
2002 TRICIA BOUTTE
2003 THERESA ANDERSSON
2004 TIMOTHEA
2005 AMANDA SHAW

Best Brass Band
1992 THE DIRTY DOZEN BRASS BAND
1993 REBIRTH BRASS BAND
2005 DIRTY DOZEN BRASS BAND

Best Traditional Brass Band
1994 DOC PAULIN BRASS BAND
1995 GREGG STAFFORD
1996 TREME BRASS BAND
1997 TREME BRASS BAND
1998 TREME BRASS BAND
1999 LI'L RASCALS
2000 TREME BRASS BAND
2001 TREME BRASS BAND
2002 TREME BRASS BAND
2003 TUBA FATS & THE CHOSEN FEW
2004 TUBA FATS & THE CHOSEN FEW

Best Contemporary Brass Band
1994 DIRTY DOZEN BRASS BAND
1995 REBIRTH BRASS BAND
1996 REBIRTH BRASS BAND
1997 NEW ORLEANS NIGHTCRAWLERS
1998 NEWBIRTH BRASS BAND
1999 SOUL REBELS
2000 REBIRTH BRASS BAND
2001 REBIRTH BRASS BAND
2002 LIL' RASCALS BRASS BAND
2003 DIRTY DOZEN BRASS BAND
2004 HOT 8 BRASS BAND

Best Traditional Jazz Group
1988 THE OLYMPIA BRASS BAND
1989 DANNY BARKER & THE JAZZ HOUNDS WITH BLUE LU BARKER
1990 DANNY BARKER & THE JAZZ HOUNDS
1991 DANNY BARKER
1992 MICHAEL WHITE
1993 DANNY BARKER
1994 DANNY BARKER
1995 KERMIT RUFFINS
1996 KERMIT RUFFINS & THE BARBECUE SWINGERS
1997 KERMIT RUFFINS & THE BARBECUE SWINGERS
1998 DOC CHEATHAM & NICHOLAS PAYTON
1999 DON VAPPIE & THE CREOLE JAZZ SERENADERS
2000 PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING WENDELL BRUNIOUS
2001 KERMIT RUFFINS & THE BARBECUE SWINGERS
2002 TOM MCDERMOTT
2003 LEROY JONES QUINTET
2004 EVAN CHRISTOPHER
2005 NEW ORLEANS JAZZ VIPERS

Best Contemporary Jazz Group
1988 ALVIN "RED" TYLER
1989 EARL TURBINTON AND TRINITY
1990 DAVID TORKANOWSKY
1991 ELLIS MARSALIS
1992 ELLIS MARSALIS
1993 ASTRAL PROJECT
1994 ALVIN BATISTE
1995 WES ANDERSON
1996 NICHOLAS PAYTON
1997 NICHOLAS PAYTON
1998 ASTRAL PROJECT
1999 NICHOLAS PAYTON
2000 ASTRAL PROJECT
2001 LOS HOMBRES CALIENTES
2002 DONALD HARRISON, JR.
2003 EDWARD "KIDD" JORDAN
2004 EDWARD "KIDD" JORDAN & THE IMPROVISATIONAL ARTS QUARTET
2005 MAURICE BROWN QUINTET

Best Blues Artist
1991 EARL KING
1992 SNOOKS EAGLIN
1993 SNOOKS EAGLIN
1994 EARL KING
1995 SNOOKS EAGLIN
1996 SNOOKS EAGLIN
1997 GATEMOUTH BROWN
1998 GATEMOUTH BROWN
1999 GATEMOUTH BROWN
2000 MEM SHANNON
2001 JOE KROWN
2002 HENRY GRAY
2003 SNOOKS EAGLIN
2004 SNOOKS EAGLIN
2005 SANSONE, KROWN, & FOHL

BEST FUNK ARTIST
1999 MICHAEL RAY & THE COSMIC KREWE
2000 GALACTIC
2001 GALACTIC
2002 PAPA GROWS FUNK
2003 GALACTIC
2004 BIG SAM'S FUNKY NATION
2005 IVAN NEVILLE'S DUMPSTAPHUNK

Best Roots Rock
1995 The Iguanas
1996 ANDERS OSBORNE
1997 THE SUBDUDES
1998 TINY TOWN
1999 THE IGUANAS
2000 CONTINENTAL DRIFTERS
2001 LIL' BAND O' GOLD
2002 ANDERS OSBORNE
2003 SONNY LANDRETH
2004 THE IGUANAS
2005 C.C. ADCOCK

Best Latin
1991 RUBEN "MR. SALSA" GONZALEZ
1992 RUBEN "MR. SALSA" GONZALEZ
1993 SANTIAGO
1994 LOS BABIES DEL MERENGUE
1995 CALIENTE
1996 LOS BABIES DEL MERENGUE
1997 LOS BABIES DEL MERENGUE
1998 FREDY OMAR CON SU BANDA
1999 MAS MAMONES
2000 FREDY OMAR CON SU BANDA
2001 FREDY OMAR CON SU BANDA
2002 FREDY OMAR CON SU BAND
2003 LOS VECINOS
2004 LOS VECINOS
2005 OTRA

Best Rhythm and Blues Artist
1988 THE NEVILLE BROTHERS
1989 THE NEVILLE BROTHERS
1990 THE NEVILLE BROTHERS
1991 THE NEVILLE BROTHERS
1992 WALTER WOLFMAN WASHINGTON
1993 WALTER WOLFMAN WASHINGTON
1994 JOHNNY ADAMS
1995 JOHNNY ADAMS
1996 TOMMY RIDGLEY
1997 BEST RHYTHM & BLUES/FUNK ARTIST – THE NEVILLE BROTHERS
1998 BO DOLLIS
1999 JOHNNY ADAMS
2000 JON CLEARY
2001 EDDIE BO
2002 DR. JOHN
2003 JON CLEARY & THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN
2004 DEACON JOHN MOORE
2005 THE NEVILLE BROTHERS

Best Rock Group
1988 THE RADIATORS
1989 THE RADIATORS
1990 THE RADIATORS
1991 THE RADIATORS
1992 THE IGUANAS
1993 COWBOY MOUTH
1994 COWBOY MOUTH
1995 DEADEYE DICK
1996 BETTER THAN EZRA
1997 BETTER THAN EZRA
1998 ROYAL FINGERBOWL
1999 BETTER THAN EZRA
2000 MULEBONE
2001 SUPAGROUP
2002 SUPAGROUP
2003 PLEASURE CLUB
2004 JOHNNY SKETCH & THE DIRTY NOTES
2005 WORLD LEADER PRETEND

Best Gospel Choir
1993 GOSPEL SOUL CHILDREN
1994 GOSPEL SOUL CHILDREN
1995 SAMMY BERFECT & THE DIMENSIONS OF FAITH
1996 GOSPEL SOUL CHILDREN
1997 THE GOSPEL SOUL CHILDREN
1998 GREATER ST. STEPHENS GOSPEL CHOIR
1999 SAMMY BERFECT & THE DIMENSIONS OF FAITH
2000 GREATER ST. STEPHENS BAPTIST CHURCH CHOIR
2001 ALVIN BRIDGES & THE DESIRE COMMUNITY CHOIR
2002 FRANKLIN AVENUE BAPTIST CHURCH MASS CHOIR
2003 MCDONOUGH 35 HIGH SCHOOL GOSPEL CHOIR
2004 FRANKLIN AVENUE BAPTIST CHURCH CHOIR
2005 FRANKLIN AVENUE BAPTIST CHURCH CHOIR

Best Gospel (Individual or Group)
1989 THE ZION HARMONIZERS
1990 SHERMAN WASHINGTON & THE ZION HARMONIZERS
1991 THE ZION HARMONIZERS
1992 THE ZION HARMONIZERS
1993 JO "COOL" DAVIS
1994 RAYMOND MYLES
1995 THE ZION HARMONIZERS
1996 THE ZION HARMONIZERS
1997 THE ZION HARMONIZERS
1998 DAVELL CRAWFORD
1999 RAYMOND MYLES
2000 TRIN-I-TEE 5:7
2001 AARON NEVILLE
2002 ONE-A-CHORD
2003 PAULETTE WRIGHT DAVIS
2004 CYNTHIA LIGGINS THOMAS
2005 BISHOP PAUL MORTON

Best Folk Music
1992 JOHN RANKIN
1993 THE NEW ORLEANS KLEZMER ALL STARS

Best Country Artist
1991 Country/Folk HACKBERRY RAMBLERS
1992 Country BROWNIE FORD
1993 Country RUSTY KERSHAW

Best Country/Folk Artist
1994 NEW ORLEANS KLEZMER ALLSTARS
1995 GINA FORSYTH
1996 THE COX FAMILY
1997 DAVID & ROSELYN
1998 THE HACKBERRY RAMBLERS
1999 NEW ORLEANS KLEZMER ALSTARS
2000 MIKE WEST
2001 SPENCER BOHREN
2002 SPENCER BOHREN
2003 JOHN RANKIN
2004 SPENCER BOHREN
2005 JEFF & VIDA

Best Rap/Hip Hop
1991 GREGORY "D" & D.J. MANNIE FRESH
1992 M.C. THICK
1993 DEFF GENERATION & GREGORY "D"
1994 D.J. JUBILEE
1995 PARTNERS N CRIME
1996 MYSTIKAL
1997 MASTER P
1998 MASTER P
1999 MYSTIKAL
2000 JUVENILE
2001 MYSTIKAL
2002 UNLV
2003 CHOPPA
2004 SOULJA SLIM
2005 JUVENILE

Best World Beat/Reggae Group
1990 Best Reggae CYRIL NEVILLE & THE UPTOWN ALLSTARS
1991 World Beat/Reggae CYRIL NEVILLE & THE UPTOWN ALLSTARS
1992 PERCUSSION, INC
1993 IRIE VIBRATIONS
1994 BEN HUNTER & CRUCIAL ROOTS
1995 THE SHEPHERD BAND
1996 THE SHEPHERD BAND
1997 BAMBOULA 2000
1998 NEW ORLEANS KLEZMER ALLSTARS
1999 COOL RIDDIMS & SISTA TEEDY
2000 THE REVEALERS
2001 THE REVEALERS
2002 BAMBOULA 2000
2003 007
2004 BAMBOULA 2000
2005 007

Best Cajun Group
1988 MICHAEL DOUCET AND BEAUSOLEIL
1989 MICHAEL DOUCET AND BEAUSOLEIL
1990 BEAUSOLEIL
1991 MICHAEL DOUCET & BEAUSOLEIL
1992 BEAUSOLEIL
1993 D.L. MENARD
1994 BEAUSOLEIL
1995 BEAUSOLEIL
1996 STEVE RILEY & THE MAMOU PLAYBOYS
1997 BEAUSOLEIL
1998 BEAUSOLEIL
1999 STEVE RILEY & THE MAMOU PLAYBOYS
2000 BEAUSOLEIL
2001 BRUCE DAIGREPONT
2002 BRUCE DAIGREPONT
2003 THE SAVOY/DOUCET BAND
2004 STEVE RILEY & THE MAMOU PLAYBOYS
2005 BEAUSOLEIL AVEC MICHAEL DOUCET

Best Zydeco Group
1988 TERRANCE SIMIEN AND THE MALLET PLAYBOYS
1989 ROCKIN' DOPSIE & THE ZYDECO TWISTERS
1990 BOOZOO CHAVIS AND SON
1991 BOOZOO CHAVIS
1992 TERRANCE SIMIEN AND THE MALLET PLAYBOYS
1993 C.J. CHENIER & THE RED HOT LOUISIANA BAND
1994 BEAU JOCQUE & THE ZYDECO HI–ROLLERS
1995 BEAU JOCQUE & THE ZYDECO HI–ROLLERS
1996 NATHAN WILLIAMS & THE ZYDECO CHA CHAS
1997 BEAU JOCQUE & THE ZYDECO HI – ROLLERS
1998 NATHAN WILLIAMS & THE ZYDECO CHA CHAS
1999 GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN' BOOGIE
2000 BEAU JOCQUE
2001 NATHAN & THE ZYDECO CHA CHAS
2002 ROSIE LEDET
2003 GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN' BOOGIE
2004 ROSIE LEDET
2005 GENO DELAFOSE

Best New or Emerging Group
1988 THE SONG DOGS
1989 SHOT DOWN IN ECUADOR,JR.
1990 REBIRTH BRASS BAND
1991 THE IGUANAS
1992 VICTOR GOINES
1993 DAVELL CRAWFORD
1994 JAMES HALL
1995 JASON MARSALIS
1996 COREY HARRIS
1997 GALACTIC
1998 3 NOW 3
1999 CLARENCE JOHNSON III
2000 EGG YOLK JUBILEE
2001 MORNING 40 FEDERATION
2002 ROB WAGNER TRIO
2003 KELLY LOVE JONES
2004 TROY ANDREWS
2005 BIG BLUE MARBLE

Best Album
1988 PROFESSOR LONGHAIR: HOUSE PARTY NEW ORLEANS STYLE––THE LOST SESSIONS
1989 JOHNNY ADAMS – "ROOM WITH A VIEW OF THE BLUES"
1990 THE NEVILLE BROTHERS
1991 EARL KING "Sexual Telepathy"
1992 AARON NEVILLE "WARM YOUR HEART"
1993 DR. JOHN "Goin' Back To New Orleans"
1994 AARON NEVILLE "Grand Tour" A&M Records
1995 ASTRAL PROJECT "Astral Project"
1996 KERMIT RUFFINS "Big Butter & Egg Man"
1997 NICHOLAS PAYTON "Gumbo Nouveau" Verve Records
1998 "DOC CHEATHAM & NICHOLAS PAYTON" Verve
1999 JOHNNY ADAMS "Man of My Word"
2000 ASTRAL PROJECT "Voodoo Bop"
2001 CUBANISMO! "Mardi Gras Mambo -- Cubanismo! in New Orleans"
2002 DR. JOHN "Creole Moon"
2003 JON CLEARY & THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN self-titled album
2004 THE IGUANA Plastic Silver 9 Volt Heart
2005 NEVILLE BROTHERS "Walkin' in the Shadow of Life"

MISCELLANEOUS AWARDS

BEST MASTER OF CEREMONIES (given in 2004)
Harry Shearer

SPECIAL RECOGNITION AWARD
1994 THE MARDI GRAS INDIAN COUNCIL

Innovation of the Year
1988 SOUTHERN REPERTORY THEATER

Best Entertainment Event
1988 JAZZ FEST AT THE FAIRGROUNDS, THE SECOND SUNDAY

MUSIC–READERS' PICKS
1988 Favorite Male Performer AARON NEVILLE
1989 Favorite Male Performer AARON NEVILLE
1990 Favorite Male Performer AARON NEVILLE
1988 Favorite Female Performer IRMA THOMAS
1989 Favorite Female Performer Irma Thomas
1990 Favorite Female Perf. CHARMAINE NEVILLE

READER'S CHOICE AWARD
1999 Irma Thomas
2000 Donald Harrison, Jr.
2002 Topsy Chapman

Favorite Musical Group
1988 THE NEVILLE BROTHERS
1989 THE NEVILLE BROTHERS
1990 THE NEVILLE BROTHERS

Favorite Club
1988 TIPITINA'S

Gambit's Commitment to Entertainment Award
1988 THE FAIRMONT HOTEL

Pin It
Favorite

© 2017 Gambit
Powered by Foundation